Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för biologi och miljövetenskap

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för biologi och miljövetenskap
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18 A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.bioenv.gu.se
Epost: bioenv@bioenv.gu.se

Prefekt: Henrik Aronsson

Om enheten

Vid Institutionen för Biologi och Miljövetenskap bedrivs forskning och utbildning inom alla delar av biologi och miljövetenskap. På institutionen arbetar ca 140 personer, varav drygt hälften är forskare och lärare, och övriga relativt jämt fördelade mellan teknisk/administrativ personal och forskarstuderande.

Institutionen är lokaliserad på tre olika ställen: i Botanhuset i anslutning till Göteborgs botaniska trädgård, på Zoologen på Medicinareberget samt på Kristinebergs forskningsstation i Fiskebäckskil.

Läs mer om institutionens organisation

Läs mer om vår forskning

Läs mer om våra utbildningar

Senaste publikationer

Three methods for integration of environmental risk into the benefit-risk assessment of veterinary medicinal products
J. L. Chapman, L. Porsch, R. Vidaurre, Thomas Backhaus, C. Sinclair et al.
Science of the Total Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Telomere dynamics in a lizard with morph-specific reproductive investment and self-maintenance
N. Rollings, C. R. Friesen, J. Sudyka, C. Whittington, M. Giraudeau et al.
Ecology and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prevention of Marine Biofouling Using the Natural Allelopathic Compound Batatasin-Ill and Synthetic Analogues
L. W. K. Moodie, R. Trepos, Gunnar Cervin, K. A. Brathen, B. Lindgard et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

First record of Chomelia triflora (J.H. Kirkbr.) Delprete & Achille (Rubiaceae) from Brazil
Maria do Céo R. Pessoa, Claes Persson, Alexandre Antonelli, Maria Regina de V. Barbosa
Check List, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low sensitivity of reproductive life-stages in the Pacific oyster (Crassostrea gigas) to abamectin
L. J. Falkenberg, Anna-Lisa Wrange, Alexandra Kinnby, Jonathan N. Havenhand, A. Lockyer et al.
Chemosphere, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diclofenac affects kidney histology in the three-spined stickleback (Gasterosteus aculeatus) at low mu g/L concentrations
J. Naslund, J. Fick, Noomi Asker, E. Ekman, D. G. Joakim Larsson et al.
Aquatic Toxicology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mortality and histopathological effects in harbour-transplanted snails with different exposure histories
M. A. Bighiu, B. Watermann, X. L. Guo, Bethanie Carney Almroth, A. K. Eriksson-Wiklund
Aquatic Toxicology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acclimation of light and dark respiration to experimental and seasonal warming are mediated by changes in leaf nitrogen in Eucalyptus globulus
Kristine Crouse, Göran Wallin, Owen Atkin, Johan Uddling, Angelica af Ekenstam
Tree Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 143

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson, Marie Universitetslektor 031-786 3752 marie.adamsson@bioenv.gu.se
Alvord, Charlotte Doktorand charlotte.alvord@bioenv.gu.se
Andersson, Malte Professor emeritus 031-786 3695 Malte.Andersson@zool.gu.se
Andersson, Mats Utbildningshandläggare 031-786 2688 mats.andersson@bioenv.gu.se
Andersson, Staffan Professor 031-786 3647 staffan.andersson@bioenv.gu.se
Ansebo, Anna Forskningsingenjör 031-786 3655 anna.ansebo@bioenv.gu.se
Antonelli, Alexandre Professor 031-786 2557 alexandre.antonelli@bioenv.gu.se
Appelqvist, Thomas Universitetslektor 031-786 2607 thomas.appelqvist@bioenv.gu.se
Aronsson, Henrik Professor, Prefekt 031-786 4802 henrik.aronsson@bioenv.gu.se
Arrhenius, Åsa Forskningsingenjör 1.e 031-786 2625 asa.arrhenius@bioenv.gu.se
Asker, Noomi Forskare 031-786 3685 noomi.asker@bioenv.gu.se
Asmonaite, Giedre Doktorand giedre.asmonaite@bioenv.gu.se
Axelsson, Michael Professor 031-786 3689 michael.axelsson@bioenv.gu.se
Backhaus, Thomas Professor 031-786 2734 thomas.backhaus@bioenv.gu.se
Bacon, Christine Forskarassistent 031-786 5167 christine.bacon@bioenv.gu.se
Batorowicz, Ewa Institutionsadministratör ewa.batorowicz@bioenv.gu.se
Bererhi, Badreddine Doktorand badreddine.bererhi@bioenv.gu.se
Bergman, Jonna Ekonom 031-786 3694 jonna.bergman@bioenv.gu.se
Bernskiöld, Oscar Ekonom 031-786 3680 oscar.bernskiold@bioenv.gu.se
Birgersson, Lina Doktorand lina.birgersson@bioenv.gu.se
Björnsson, Björn Thrandur Professor, Endokrin reglering av kalciumbalansen hos benfiskar, hormonell reglering av utveckling oc... 031-786 3691 thrandur.bjornsson@bioenv.gu.se
Blomqvist, Donald Forskare 031-786 3460 donald.blomqvist@bioenv.gu.se
Blomqvist, Donald Studierektor
Book, Frida Doktorand 031-786 5150 frida.book@bioenv.gu.se
Bornmalm, Lennart Universitetslektor 031-786 2844 lennart.bornmalm@marine.gu.se
Broberg, Malin Doktorand malin.broberg@gu.se
Burns, Gavin Philip Doktorand/​projektass gavin.philip.burns@gu.se
Cangren, Patrik Doktorand patrik.cangren@bioenv.gu.se
Carney Almroth, Bethanie Universitetslektor 031-786 3673 bethanie.carney@bioenv.gu.se
Celander, Malin Professor 031-786 3693 malin.celander@bioenv.gu.se
Clarke, Adrian K Professor 031-786 2502 adrian.clarke@bioenv.gu.se
Corcoll Cornet, Natàlia Forskarassistent 031-786 4807 natalia.corcoll@gu.se
Cortés, Andrés Forskare andres.cortes@bioenv.gu.se
Dahl, Åslög Forskare 031-786 2664 aslog.dahl@bioenv.gu.se
Dahllöf, Ingela Professor 031-786 9333 ingela.dahllof@bioenv.gu.se
Daun, Robert Forskningsingenjör 031-786 2654 robert.daun@bioenv.gu.se
Duarte, Camila Doktorandanställning 031-786 3890 camila.duarte@bioenv.gu.se
Dukic, Emilija Doktorand emilija.dukic@bioenv.gu.se
Dupont, Sam Forskare 031-786 9531 sam.dupont@bioenv.gu.se
Egardt, Jenny Forskningsingenjör jenny.egardt@bioenv.gu.se
Ekström, Andreas Forskare 031-786 3547 andreas.ekstrom@bioenv.gu.se
Eliasson, Uno Professor emeritus 031-786 2682 uno.eliasson@bioenv.gu.se
Eriksson, Jonna Doktorand jonna.eriksson@bioenv.gu.se
Eriksson, Roger Forskare 031-786 2666 roger.eriksson@bioenv.gu.se
Eriksson, Susanne Universitetslektor 031-786 9525 susanne.eriksson@bioenv.gu.se
Erséus, Christer Seniorprofessor 031-786 3645 christer.erseus@bioenv.gu.se
Faurby, Sören Forskarassistent soren.faurby@bioenv.gu.se
Förlin, Lars Seniorprofessor 031-786 3676 lars.forlin@bioenv.gu.se
Gotensparre, Susan Forskningsrådgivare 031-786 9533 susan.gotensparre@bioenv.gu.se
Gran, Oskar Doktorand oskar.gran@bioenv.gu.se

Visar 1 - 50 av 143

Visar 1 - 10 av 1561

2017

Three methods for integration of environmental risk into the benefit-risk assessment of veterinary medicinal products
J. L. Chapman, L. Porsch, R. Vidaurre, Thomas Backhaus, C. Sinclair et al.
Science of the Total Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Telomere dynamics in a lizard with morph-specific reproductive investment and self-maintenance
N. Rollings, C. R. Friesen, J. Sudyka, C. Whittington, M. Giraudeau et al.
Ecology and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prevention of Marine Biofouling Using the Natural Allelopathic Compound Batatasin-Ill and Synthetic Analogues
L. W. K. Moodie, R. Trepos, Gunnar Cervin, K. A. Brathen, B. Lindgard et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

First record of Chomelia triflora (J.H. Kirkbr.) Delprete & Achille (Rubiaceae) from Brazil
Maria do Céo R. Pessoa, Claes Persson, Alexandre Antonelli, Maria Regina de V. Barbosa
Check List, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low sensitivity of reproductive life-stages in the Pacific oyster (Crassostrea gigas) to abamectin
L. J. Falkenberg, Anna-Lisa Wrange, Alexandra Kinnby, Jonathan N. Havenhand, A. Lockyer et al.
Chemosphere, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diclofenac affects kidney histology in the three-spined stickleback (Gasterosteus aculeatus) at low mu g/L concentrations
J. Naslund, J. Fick, Noomi Asker, E. Ekman, D. G. Joakim Larsson et al.
Aquatic Toxicology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mortality and histopathological effects in harbour-transplanted snails with different exposure histories
M. A. Bighiu, B. Watermann, X. L. Guo, Bethanie Carney Almroth, A. K. Eriksson-Wiklund
Aquatic Toxicology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acclimation of light and dark respiration to experimental and seasonal warming are mediated by changes in leaf nitrogen in Eucalyptus globulus
Kristine Crouse, Göran Wallin, Owen Atkin, Johan Uddling, Angelica af Ekenstam
Tree Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1561

Sidansvarig: Sven Toresson|Sidan uppdaterades: 2017-06-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?