Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för biologi och miljövetenskap

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för biologi och miljövetenskap
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18 A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18, 413 90 Göteborg

Webbplats: www.bioenv.gu.se
Epost: bioenv@bioenv.gu.se

Prefekt: Henrik Aronsson

Om enheten

Vid Institutionen för Biologi och Miljövetenskap bedrivs forskning och utbildning inom alla delar av biologi och miljövetenskap. På institutionen arbetar ca 140 personer, varav drygt hälften är forskare och lärare, och övriga relativt jämt fördelade mellan teknisk/administrativ personal och forskarstuderande.

Institutionen är lokaliserad på tre olika ställen: i Botanhuset i anslutning till Göteborgs botaniska trädgård, på Zoologen på Medicinareberget samt på Kristinebergs forskningsstation i Fiskebäckskil.

Läs mer om institutionens organisation

Läs mer om vår forskning

Läs mer om våra utbildningar

Senaste publikationer

K+ and Cl- channels/transporters independently fine-tune photosynthesis in plants.
Emilija Dukic, Andrei Herdean, Otilia Cheregi, Anurag Sharma, Nziengui Hugues et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microalgae biotechnology in Nordic countries - the potential of local strains.
Otilia Cheregi, Susanne Ekendahl, Johan Engelbrektsson, Niklas Strömberg, Anna Godhe et al.
Physiologia plantarum, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Pholiota pityrodes - vasstofsskivling funnen i Sverige
Stig Jacobsson, Anders Aronsson, Ellen Larsson
Svensk Mykologisk Tidskrift, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Computational approach identifies protein off-targets for Isoniazid-NAD adduct: hypothesizing a possible drug resistance mechanism in Mycobacterium tuberculosis
Sameer Hassan, V. Sudhakar, M. B. N. Mary, R. Babu, M. Doblec et al.
Journal of Biomolecular Structure & Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ecological & functional consequences of coastal ocean acidification: perspectives from the Baltic-Skagerrak system
Jonathan N. Havenhand, Helena L. Filipsson, Susa Niiranen, Max Troell, Anne-Sophie Crépin et al.
Ambio, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Sperm motility of oysters from distinct populations differs in response to ocean acidification and freshening
L. J. Falkenberg, C. A. Styan, Jonathan N. Havenhand
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 150

Namn Titel Telefon E-post
Dérer, Patrícia Júlia Forskare, biträdande patricia.derer@bioenv.gu.se
Egardt, Jenny Forskningsingenjör 031-786 2935 jenny.egardt@bioenv.gu.se
Ekström, Andreas Forskare 031-786 4030 andreas.ekstrom@bioenv.gu.se
Eliasson, Uno Professor emeritus 031-786 2682 uno.eliasson@bioenv.gu.se
Eriksson, Roger Forskare 031-786 2666 roger.eriksson@bioenv.gu.se
Eriksson, Susanne Universitetslektor 031-786 9525 susanne.eriksson@bioenv.gu.se
Erséus, Christer Seniorforskare christer.erseus@bioenv.gu.se
Faurby, Sören Forskarassistent soren.faurby@bioenv.gu.se
Forsberg, Linda Administrativ chef 031-786 2644 linda.forsberg@gu.se
Förlin, Lars Seniorprofessor 031-786 3676 lars.forlin@bioenv.gu.se
Gotensparre, Susan Forskningsrådgivare 031-786 9533 susan.gotensparre@bioenv.gu.se
Gran, Oskar Doktorand oskar.gran@bioenv.gu.se
Green Ekelin, Leon Doktorand leon.green@bioenv.gu.se
Grgic, Valentina Studieadministratör 031-786 2521 valentina.grgic@bioenv.gu.se
Grundström, Maria Forskare maria.grundstrom@bioenv.gu.se
Guirro Pereira, Anieli Postdoktor anieli.pereira@bioenv.gu.se
Gullström, Martin Forskare martin.gullstrom@bioenv.gu.se
Gulz, Peter Studievägledare 031-786 2524 peter.gulz@biology.gu.se
Gustafsson, Claes Museiintendent 031-786 2630 claes.gustafsson@bioenv.gu.se
Götmark, Frank Professor 031-786 3650 frank.gotmark@bioenv.gu.se
Hasselberg Frank, Linda Forskningsingenjör 1.e 031-786 3628 linda.frank@bioenv.gu.se
He, Hongxing Forskare 031-786 2611 hongxing.he@gu.se
Hedblom, Mikael Forskningsbiträde 031-786 2926 mikael.hedblom@gu.se
Hedén, Ida Doktorand ida.heden@bioenv.gu.se
Heed, Ylva Institutionsadministratör 031-786 2501 ylva.heed@bioenv.gu.se
Hinchcliffe, James Doktorand 031-786 3690 james.hinchcliffe@gu.se
Hårding, Karin Universitetslektor 031-786 3644 karin.harding@bioenv.gu.se
Höjesjö, Johan Professor 031-786 3636 johan.hojesjo@bioenv.gu.se
Inostroza, Pedro Postdoktor pedro.inostroza@bioenv.gu.se
Johansson, Jenny Ekonom 031-786 3632 jenny.johansson@bioenv.gu.se
Johansson, Oskar Forskare 031-786 6689 oskar.johansson@bioenv.gu.se
Jönander, Christina Doktorand christina.jonander@bioenv.gu.se
Jönsson Bergman, Elisabeth Universitetslektor, Proprefekt 031-786 3684 elisabeth.jonsson@bioenv.gu.se
Karlson, Karin Studievägledare 031-786 2705 karin.karlson@bioenv.gu.se
Khitun, Olga Studieadministratör 031-786 3784 olga.khitun@bioenv.gu.se
Klinth, Mårten Forskare, biträdande marten.klinth@bioenv.gu.se
Kvarnemo, Charlotta Professor 031-786 3479 lotta.kvarnemo@bioenv.gu.se
Källersjö, Inga Mari Professor, adjungerad mari.kallersjo@bioenv.gu.se
Lammel, Tobias Postdoktor 031-786 3625
Langeland, Markus Forskare markus.langeland@bioenv.gu.se
Larsson, Ellen Museiintendent 1:e aufp 031-786 2662 ellen.larsson@bioenv.gu.se
Larsson, Emmy Ekonom 031-786 2546 emmy.larsson@bioenv.gu.se
Leder, Erica Forskare erica.leder@gu.se
Lenngren, Marie Studievägledare 031-786 2527 marie.lenngren@bioenv.gu.se
Lethin, Johanna Doktorand johanna.lethin@bioenv.gu.se
Lillie, Mette Postdoktor mette.lillie@bioenv.gu.se
Lovén Wallerius, Magnus Doktorand magnus.loven.wallerius@bioenv.gu.se
Lyck, Ingela Personalhandläggare 031-786 2299 ingela.lyck@bioenv.gu.se
Mcarley, Tristan Forskare tristan.mcarley@bioenv.gu.se
Moiloa, Ntwai Eu-doktorand (marie curiestip) 031-786 2529 ntwai.abram.moiloa@bioenv.gu.se

Visar 51 - 100 av 150

Visar 31 - 40 av 2000

2019

Expression of the neuropeptide SALMFamide-1 during regeneration of the seastar radial nerve cord following arm autotomy
M. Byrne, F. Mazzone, M. R. Elphick, Michael C. Thorndyke, P. Cisternas
Proceedings of the Royal Society B-Biological Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acclimation and adaptation components of the temperature dependence of plant photosynthesis at the global scale
D. P. Kumarathunge, B. E. Medlyn, J. E. Drake, M. G. Tjoelker, M. J. Aspinwall et al.
New Phytologist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Locality or habitat? Exploring predictors of biodiversity in Amazonia
Camila Ritter, Alexander Zizka, Christopher Barnes, R. Henrik Nilsson, Fabian Roger et al.
Ecography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introducing ribosomal tandem repeat barcoding for fungi
Christian Wurzbacher, Ellen Larsson, Johan Bengtsson-Palme, Silke Van den Wyngaert, Sten Svantesson et al.
Molecular Ecology Resources, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Integrating experimental and distribution data to predict future species patterns
J. Kotta, J. Vanhatalo, H. Jänes, H. Orav-Kotta, L. Rugiu et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nitrogen removal potential of shellfish aquaculture harvests in eastern Canada: A comparison of culture methods
Jeff C. Clements, L. A. Comeau
Aquaculture Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Desmids (Zygnematophyceae, Streptophyta) as a promising freshwater microalgal group for the fatty acid production: results of a screening study
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Journal of Applied Phycology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 2000

Sidansvarig: Sven Toresson|Sidan uppdaterades: 2017-11-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?