Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för biologi och miljövetenskap

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för biologi och miljövetenskap
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18 A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18, 413 90 Göteborg

Webbplats: www.bioenv.gu.se
Epost: bioenv@bioenv.gu.se

Prefekt: Henrik Aronsson

Om enheten

Vid Institutionen för Biologi och Miljövetenskap bedrivs forskning och utbildning inom alla delar av biologi och miljövetenskap. På institutionen arbetar ca 140 personer, varav drygt hälften är forskare och lärare, och övriga relativt jämt fördelade mellan teknisk/administrativ personal och forskarstuderande.

Institutionen är lokaliserad på tre olika ställen: i Botanhuset i anslutning till Göteborgs botaniska trädgård, på Zoologen på Medicinareberget samt på Kristinebergs forskningsstation i Fiskebäckskil.

Läs mer om institutionens organisation

Läs mer om vår forskning

Läs mer om våra utbildningar

Senaste publikationer

A framework for selecting and designing policies to reduce marine plastic pollution in developing countries
F. Alpizar, Fredrik Carlsson, G. Lanza, Bethanie Carney Almroth, R. C. Daniels et al.
Environmental Science and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A complete time-calibrated multi-gene phylogeny of the European butterflies
M. Wiemers, Nicolas Chazot, C. W. Wheat, O. Schweiger, N. Wahlberg
Zookeys, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Astacopsidrilus hibernicus sp. nov. (Phreodrilidae, Oligochaeta, Annelida) from Irish peatlands
R. M. Schmelz, Mårten Klinth, R. Wisdom, T. Bolger
PROCEEDINGS OF THE 14TH INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON AQUATIC OLIGOCHAETA, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Telomere length varies substantially between blood cell types in a reptile
Mats Olsson, N. J. Geraghty, E. Wapstra, M. Wilson
Royal Society Open Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A 450 million years long latitudinal gradient in age-dependent extinction
Daniele Silvestro, S. Castiglione, A. Mondanaro, C. Serio, M. Melchionna et al.
Ecology Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microplastics in the Environment: Much Ado about Nothing? A Debate
Thomas Backhaus, M. Wagner
Global Challenges, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

New species and reports of Cuphophyllus from northern North America compared with related Eurasian species
A. Voitk, I. Saar, D. J. Lodge, D. Boertmann, S. M. Berch et al.
Mycologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biogeographic tools help to assess the effectiveness of protected areas for the conservation of anurans in the Mantiqueira mountain range, Southeastern Brazil
M. A. Peixoto, Thaís Guedes, E. T. D. Silva, R. N. Feio, P. S. R. Romano
Journal for Nature Conservation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Methane emission and sulfide levels increase in tropical seagrass sediments during temperature stress: A mesocosm experiment
R. George, Martin Gullström, M. S. P. Mtolera, T. J. Lyimo, M. Björk
Ecology and Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 149

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson, Marie Universitetslektor 031-786 3752 marie.adamsson@bioenv.gu.se
Aliti, Geoffrey Forskningsbiträde geoffrey.aliti@gu.se
Alvord, Charlotte Doktorand 031-786 3674 charlotte.alvord@bioenv.gu.se
Andermann, Tobias Doktorand tobias.andermann@bioenv.gu.se
Andersson, Malte Professor emeritus 031-786 3695 Malte.Andersson@zool.gu.se
Andersson, Mats Utbildningshandläggare 031-786 2688 mats.andersson@bioenv.gu.se
Andersson, Staffan Professor 031-786 3647 staffan.andersson@bioenv.gu.se
Ansebo, Anna Forskningsingenjör 031-786 3655 anna.ansebo@bioenv.gu.se
Antonelli, Alexandre Professor 031-786 2557 alexandre.antonelli@bioenv.gu.se
Aronsson, Heléne Projektsamordnare helene.aronsson@bioenv.gu.se
Aronsson, Henrik Professor, Prefekt 031-786 4802 henrik.aronsson@bioenv.gu.se
Arrhenius, Åsa Forskningsingenjör 1.e 031-786 2625 asa.arrhenius@bioenv.gu.se
Asker, Noomi Forskare 031-786 3685 noomi.asker@bioenv.gu.se
Asmonaite, Giedre Doktorand giedre.asmonaite@bioenv.gu.se
Axelsson, Michael Professor 031-786 3689 michael.axelsson@bioenv.gu.se
Backhaus, Thomas Professor 031-786 2734 thomas.backhaus@bioenv.gu.se
Bacon, Christine Universitetslektor 031-786 5167 christine.bacon@bioenv.gu.se
Batorowicz, Ewa Institutionsadministratör ewa.batorowicz@bioenv.gu.se
Bererhi, Badreddine Doktorand badreddine.bererhi@bioenv.gu.se
Berggren, Anna Administrativ chef 031-786 4896 anna.berggren@bioenv.gu.se
Birgersson, Lina Doktorand lina.birgersson@bioenv.gu.se
Bjorkman, Anne Universitetslektor 031-786 2547 anne.bjorkman@bioenv.gu.se
Björnsson, Björn Thrandur Seniorforskare 031-786 3691 thrandur.bjornsson@bioenv.gu.se
Blomqvist, Donald Forskare 031-786 3460 donald.blomqvist@bioenv.gu.se
Book, Frida Doktorand 031-786 2911 frida.book@bioenv.gu.se
Bornmalm, Lennart Universitetslektor 031-786 2844 lennart.bornmalm@marine.gu.se
Broberg, Malin Doktorand malin.broberg@bioenv.gu.se
Brookman-Amissah, Marianne Doktorand marianne.brookman-amissah@bioenv.gu.se
Burns, Gavin Philip Doktorand/​Projektassistent gavin.philip.burns@gu.se
Cangren, Patrik Doktorand patrik.cangren@bioenv.gu.se
Carillo, Juan David Postdoktor juan.david.carillo@gu.se
Carney Almroth, Bethanie Universitetslektor 031-786 3673 bethanie.carney@bioenv.gu.se
Casties, Isabel Forskningsbiträde isabel.casties@bioenv.gu.se
Celander, Malin Professor 031-786 3693 malin.celander@bioenv.gu.se
Cheregi, Otilia Forskare otilia.cheregi@bioenv.gu.se
Clarke, Adrian K Professor 031-786 2502 adrian.clarke@bioenv.gu.se
Corcoll Cornet, Natàlia Universitetslektor 031-786 4807 natalia.corcoll@gu.se
Costa-Pierce, Barry Professor, gäst barry.costa-pierce@bioenv.gu.se
Dahl, Åslög Forskare 031-786 2664 aslog.dahl@bioenv.gu.se
Dahllöf, Ingela Professor 031-786 9333 ingela.dahllof@bioenv.gu.se
Damasco Do Vale, Gabriel Postdoktor gabriel.damasco.do.vale@bioenv.gu.se
Damasco Do Vale, Gabriel Postdoktor gabriel.damasco.do.vale@bioenv.gu.se
Daun, Robert Forskningsingenjör 031-786 2654 robert.daun@bioenv.gu.se
de Jong, Geerte Doktorand geerte.de.jong@bioenv.gu.se
Deyanova, Diana Forskare 031-786 9509 diana.deyanova@bioenv.gu.se
Duarte, Camila Doktorand 031-786 3890 camila.duarte@bioenv.gu.se
Dukic Marinkov, Emilija Doktorand emilija.dukic@bioenv.gu.se
Dupont, Sam Universitetslektor 031-786 9531 sam.dupont@bioenv.gu.se
Dusenge, Mirindi Eric Eu-postdoc (marie curiestip) mirindi.eric.dusenge@bioenv.gu.se
Egardt, Jenny Forskningsingenjör 031-786 2935 jenny.egardt@bioenv.gu.se

Visar 1 - 50 av 149

Visar 2091 - 2100 av 2260

2012

Stipitate stereoid basidiocarps have evolved multiple times
Elisabet Sjökvist, Ellen Larsson, U. Eberhardt, L. Ryvarden, Karl-Henrik Larsson
Mycologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anatomical studies on selected species of Viola (Violaceae)
N. Yousefi, S. S. Mehrvarz, Thomas Marcussen
Nordic Journal of Botany, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inferring species networks from gene trees in high-polyploid North American and Hawaiian violets (Viola, Violaceae).
Thomas Marcussen, Kjetill S Jakobsen, Jirí Danihelka, Harvey E Ballard, Kim Blaxland et al.
Systematic biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental risk assessment of chemical mixtures -a reflection on the state of the art, knowledge gaps and the need for improved chemical regulation
Thomas Backhaus
Invited lecture at the mixture woskhop at the FRAM centre, Tromsö, Norway, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The threshold of (eco)toxicological concern: a suitable tool for mixture risk assessment and ranking?
Thomas Backhaus
Oral presentation at the SETAC World conference, Berlin, Germany, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Some challenges for classical mixture concepts - TTC's and interactions in a mixture context
Thomas Backhaus
Invited lecture, RIVM, Bilthoven, The Netherlands, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Toxicological and ecotoxicological assessment of micropollutant mixtures: concepts, approaches and empirical evidence
Thomas Backhaus
Invited lecture NORMAN Network Meeting, Amsterdam, The Netherlands, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Risikobewertung von Chemikaliengemischen in der Stoffzulassung und Umweltgefährdungsabschätzung: Stand der Dinge, neue Entwicklungen und Perspektiven.
Thomas Backhaus
Invited Lecture, Environmental Agency North-Rhine Westfalia, Essen, Germany, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The threshold of toxicological concern (TTC) - a suitable tool for mixture risk assessment and ranking?
Thomas Backhaus
Invited lecture at the annual meeting of the Irish Toxicologial Society, Dublin, Ireland, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 2091 - 2100 av 2260

Sidansvarig: Sven Toresson|Sidan uppdaterades: 2020-04-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://bioenv.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=210&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2020-07-03