Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för biologi och miljövetenskap

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för biologi och miljövetenskap
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18 A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18, 413 90 Göteborg

Webbplats: www.bioenv.gu.se
Epost: bioenv@bioenv.gu.se

Prefekt: Henrik Aronsson

Om enheten

Vid Institutionen för Biologi och Miljövetenskap bedrivs forskning och utbildning inom alla delar av biologi och miljövetenskap. På institutionen arbetar ca 140 personer, varav drygt hälften är forskare och lärare, och övriga relativt jämt fördelade mellan teknisk/administrativ personal och forskarstuderande.

Institutionen är lokaliserad på tre olika ställen: i Botanhuset i anslutning till Göteborgs botaniska trädgård, på Zoologen på Medicinareberget samt på Kristinebergs forskningsstation i Fiskebäckskil.

Läs mer om institutionens organisation

Läs mer om vår forskning

Läs mer om våra utbildningar

Senaste publikationer

Shrimp trap selectivity in a Mediterranean small-scale-fishery
S. Kalogirou, Leif Pihl, C. D. Maravelias, B. Herrmann, C. J. Smith et al.
Fisheries Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Overview of known plastic packaging-associated chemicals and their hazards.
Ksenia J Groh, Thomas Backhaus, Bethanie Carney Almroth, Birgit Geueke, Pedro Inostroza et al.
The Science of the Total Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development of three-dimensional (3D) spheroid cultures of the continuous rainbow trout liver cell line RTL-W1
Tobias Lammel, Johanna Jellinek, Joachim Sturve
Ecotoxicology and Environmental Safety, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PHYLACINE 1.2: The Phylogenetic Atlas of Mammal Macroecology
Faurby Sören, M. Davis, R. O. Pedersen, S. D. Schowanek, Alexandre Antonelli et al.
Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of ocean acidification on the settlement and metamorphosis of marine invertebrate and fish larvae: A review
N. Espinel-Velasco, L. Hoffmann, A. Agüera, M. Byrne, S. Dupont et al.
Marine Ecology Progress Series, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Population and subspecies differentiation in a high latitude breeding wader, the Common Ringed Plover Charadrius hiaticula
L. Thies, P. Tomkovich, N. dos Remedios, T. Lislevand, P. Pinchuk et al.
Ardea, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Presence of microplastics in benthic and epibenthic organisms: Influence of habitat, feeding mode and trophic level
Agathe Bour, C. G. Avio, S. Gorbi, F. Regoli, K. Hylland
Environmental Pollution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oxygen- and capacity-limited thermal tolerance: Blurring ecology and physiology
Fredrik Jutfelt, Tommy Norin, Rasmus Ern, Johannes Overgaard, Tobias Wang et al.
Journal of Experimental Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introducing ribosomal tandem repeat barcoding for fungi
Christian Wurzbacher, Ellen Larsson, Johan Bengtsson-Palme, Sten Svantesson, Erik Kristiansson et al.
Molecular Ecology Resources, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 147

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson, Marie Universitetslektor 031-786 3752 marie.adamsson@bioenv.gu.se
Alvord, Charlotte Doktorand 031-786 3674 charlotte.alvord@bioenv.gu.se
Andermann, Tobias Doktorand tobias.andermann@bioenv.gu.se
Andersson, Malte Professor emeritus 031-786 3695 Malte.Andersson@zool.gu.se
Andersson, Mats Utbildningshandläggare 031-786 2688 mats.andersson@bioenv.gu.se
Andersson, Staffan Professor 031-786 3647 staffan.andersson@bioenv.gu.se
Ansebo, Anna Forskningsingenjör 031-786 3655 anna.ansebo@bioenv.gu.se
Antonelli, Alexandre Professor 031-786 2557 alexandre.antonelli@bioenv.gu.se
Aronsson, Henrik Professor, Prefekt 031-786 4802 henrik.aronsson@bioenv.gu.se
Arrhenius, Åsa Forskningsingenjör 1.e 031-786 2625 asa.arrhenius@bioenv.gu.se
Asker, Noomi Forskare 031-786 3685 noomi.asker@bioenv.gu.se
Asmonaite, Giedre Doktorand giedre.asmonaite@bioenv.gu.se
Axelsson, Michael Professor 031-786 3689 michael.axelsson@bioenv.gu.se
Backhaus, Thomas Professor 031-786 2734 thomas.backhaus@bioenv.gu.se
Bacon, Christine Forskarassistent 031-786 5167 christine.bacon@bioenv.gu.se
Batorowicz, Ewa Institutionsadministratör ewa.batorowicz@bioenv.gu.se
Bennett, Dominic Postdoktor dominic.bennett@bioenv.gu.se
Bererhi, Badreddine Doktorand badreddine.bererhi@bioenv.gu.se
Bergman, Jonna Ekonom 031-786 3694 jonna.bergman@bioenv.gu.se
Birgersson, Lina Doktorand lina.birgersson@bioenv.gu.se
Björnsson, Björn Thrandur Professor, Endokrin reglering av kalciumbalansen hos benfiskar, hormonell reglering av utveckling oc... 031-786 3691 thrandur.bjornsson@bioenv.gu.se
Blomqvist, Donald Forskare 031-786 3460 donald.blomqvist@bioenv.gu.se
Book, Frida Doktorand 031-786 5150 frida.book@bioenv.gu.se
Bornmalm, Lennart Universitetslektor 031-786 2844 lennart.bornmalm@marine.gu.se
Bour, Agathe Postdoktor agathe.bour@bioenv.gu.se
Broberg, Malin Doktorand malin.broberg@bioenv.gu.se
Burns, Gavin Philip Doktorand/​projektass gavin.philip.burns@gu.se
Cangren, Patrik Doktorand patrik.cangren@bioenv.gu.se
Carney Almroth, Bethanie Universitetslektor 031-786 3673 bethanie.carney@bioenv.gu.se
Ceder, Malin Administrativ chef, inst malin.ceder@bioenv.gu.se
Celander, Malin Professor 031-786 3693 malin.celander@bioenv.gu.se
Chazot, Nicolas Forskare nicolas.chazot@bioenv.gu.se
Cheregi, Otilia Forskare otilia.cheregi@bioenv.gu.se
Clarke, Adrian K Professor 031-786 2502 adrian.clarke@bioenv.gu.se
Corcoll Cornet, Natàlia Forskarassistent 031-786 4807 natalia.corcoll@gu.se
Cortés, Andrés Forskare andres.cortes@bioenv.gu.se
Cortés, Andrés Forskare andres.cortes@bioenv.gu.se
Costa-Pierce, Barry Professor, gäst barry.costa-pierce@bioenv.gu.se
Dahl, Åslög Forskare 031-786 2664 aslog.dahl@bioenv.gu.se
Dahllöf, Ingela Professor 031-786 9333 ingela.dahllof@bioenv.gu.se
Daun, Robert Forskningsingenjör 031-786 2654 robert.daun@bioenv.gu.se
Dodson, Jenna Forskare, biträdande 031-786 3657 jenna.dodson@bioenv.gu.se
Duarte, Camila Doktorandanställning 031-786 3890 camila.duarte@bioenv.gu.se
Dukic, Emilija Doktorand emilija.dukic@bioenv.gu.se
Dupont, Sam Universitetslektor 031-786 9531 sam.dupont@bioenv.gu.se
Dérer, Patrícia Júlia Forskare, biträdande patricia.derer@bioenv.gu.se
Egardt, Jenny Forskningsingenjör 031-786 2935 jenny.egardt@bioenv.gu.se
Ekström, Andreas Forskare andreas.ekstrom@bioenv.gu.se
Eliasson, Uno Professor emeritus 031-786 2682 uno.eliasson@bioenv.gu.se
Eriksson, Jonna Doktorand jonna.eriksson@bioenv.gu.se

Visar 1 - 50 av 147

Visar 11 - 20 av 1897

2018

Presence of microplastics in benthic and epibenthic organisms: Influence of habitat, feeding mode and trophic level
Agathe Bour, C. G. Avio, S. Gorbi, F. Regoli, K. Hylland
Environmental Pollution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oxygen- and capacity-limited thermal tolerance: Blurring ecology and physiology
Fredrik Jutfelt, Tommy Norin, Rasmus Ern, Johannes Overgaard, Tobias Wang et al.
Journal of Experimental Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introducing ribosomal tandem repeat barcoding for fungi
Christian Wurzbacher, Ellen Larsson, Johan Bengtsson-Palme, Sten Svantesson, Erik Kristiansson et al.
Molecular Ecology Resources, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The anchoring effect-long-term dormancy and genetic population structure
Lisa Sundqvist, Anna Godhe, Per R. Jonsson, Josefin Sefbom
Isme Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A continuous genome assembly of the corkwing wrasse (Symphodus melops)
M. Mattingsdal, S. Jentoft, O. K. Torresen, H. Knutsen, M. M. Hansen et al.
Genomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Copper affects composition and functioning of microbial communities in marine biofilms at environmentally relevant concentrations
Natàlia Corcoll, Yang Jianghua, Thomas Backhaus, Xiaowei Zhang, K. Martin Eriksson
Frontiers in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chloroplast vesicle transport
Emelie Lindquist, Henrik Aronsson
Photosynthesis Research, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Population Wide Decline in Somatic Growth in Harbor Seals—Early Signs of Density Dependence
Karin C. Harding, Maelle Salmon, Jonas Teilmann, Rune Dietz, Tero Härkönen
Frontiers in Ecology and the Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Causes of Rapid Diversification in the Paramos: Isolation by Ecology and Genomic Divergence in Espeletia
Andrés J. Cortés, L. N. Garzon, J. B. Valencia, S. Madrinan
Frontiers in Plant Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1897

Sidansvarig: Sven Toresson|Sidan uppdaterades: 2017-11-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?