Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för biologi och miljövetenskap

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för biologi och miljövetenskap
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18 A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18, 413 90 Göteborg

Webbplats: www.bioenv.gu.se
Epost: bioenv@bioenv.gu.se

Prefekt: Henrik Aronsson

Om enheten

Vid Institutionen för Biologi och Miljövetenskap bedrivs forskning och utbildning inom alla delar av biologi och miljövetenskap. På institutionen arbetar ca 140 personer, varav drygt hälften är forskare och lärare, och övriga relativt jämt fördelade mellan teknisk/administrativ personal och forskarstuderande.

Institutionen är lokaliserad på tre olika ställen: i Botanhuset i anslutning till Göteborgs botaniska trädgård, på Zoologen på Medicinareberget samt på Kristinebergs forskningsstation i Fiskebäckskil.

Läs mer om institutionens organisation

Läs mer om vår forskning

Läs mer om våra utbildningar

Senaste publikationer

Biodiversity seen through the perspective of insects: 10 simple rules on methodological choices and experimental design for genomic studies
Pável Matos-Maraví, C. D. Ritter, C. J. Barnes, M. Nielsen, U. Olsson et al.
Peer J, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of scrubber washwater discharge on microplankton in the Baltic Sea
E. Ytreberg, I. M. Hassenov, A. T. Nylund, Mikael Hedblom, Adil Y Al-Handal et al.
Marine Pollution Bulletin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The early wasp plucks the flower: disparate extant diversity of sawfly superfamilies (Hymenoptera: "Symphyta') may reflect asynchronous switching to angiosperm hosts
T. Nyman, R. E. Onstein, Daniele Silvestro, S. Wutke, A. Taeger et al.
Biological Journal of the Linnean Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental influences of life history strategies in partial anadromous brown trout (Salmo trutta, Salmonidae)
M. Nevoux, B. Finstad, J. G. Davidsen, R. Finlay, Q. Josset et al.
Fish and Fisheries, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Established and emerging techniques for characterising the formation, structure and performance of calcified structures under ocean acidification
Susan Fitzer, Vera Chan, Yuan Meng, Kanmani Chandra Rajan, Michio Suzuki et al.
Oceanography and Marine Biology: An Annual Review 57, Boca Raton, FL, USA, CRC Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Marine Plastic Pollution: Sources, Impacts, and Policy Issues
Bethanie Carney Almroth, Håkan Eggert
Review of Environmental Economics and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the taxonomic composition of two fungal communities on the Swedish west coast through metabarcoding
Alice Retter, R. Henrik Nilsson, Sarah Bourlat
Biodiversity Data Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Invasive brook trout disrupt the diel activity and aggregation patterns of native brown trout
Nicolas Larranaga, Magnus L. Wallerius, Haoyu Guo, J. Cucherousset, Jörgen I Johnsson
Canadian Journal of Fisheries and Aquatic Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 150

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson, Marie Universitetslektor 031-786 3752 marie.adamsson@bioenv.gu.se
Alvord, Charlotte Doktorand 031-786 3674 charlotte.alvord@bioenv.gu.se
Andermann, Tobias Doktorand tobias.andermann@bioenv.gu.se
Andersson, Malte Professor emeritus 031-786 3695 Malte.Andersson@zool.gu.se
Andersson, Mats Utbildningshandläggare 031-786 2688 mats.andersson@bioenv.gu.se
Andersson, Staffan Professor 031-786 3647 staffan.andersson@bioenv.gu.se
Ansebo, Anna Forskningsingenjör 031-786 3655 anna.ansebo@bioenv.gu.se
Antonelli, Alexandre Professor 031-786 2557 alexandre.antonelli@bioenv.gu.se
Arestides Ferreira Da Silva, Willian Talvane Forskare willian.silva@bioenv.gu.se
Aronsson, Heléne Projektsamordnare helene.aronsson@bioenv.gu.se
Aronsson, Henrik Professor, Prefekt 031-786 4802 henrik.aronsson@bioenv.gu.se
Arrhenius, Åsa Forskningsingenjör 1.e 031-786 2625 asa.arrhenius@bioenv.gu.se
Asker, Noomi Forskare 031-786 3685 noomi.asker@bioenv.gu.se
Asmonaite, Giedre Doktorand giedre.asmonaite@bioenv.gu.se
Axelsson, Michael Professor 031-786 3689 michael.axelsson@bioenv.gu.se
Backhaus, Thomas Professor 031-786 2734 thomas.backhaus@bioenv.gu.se
Bacon, Christine Forskarassistent 031-786 5167 christine.bacon@bioenv.gu.se
Batorowicz, Ewa Institutionsadministratör ewa.batorowicz@bioenv.gu.se
Bennett, Dominic Postdoktor dominic.bennett@bioenv.gu.se
Bererhi, Badreddine Doktorand badreddine.bererhi@bioenv.gu.se
Birgersson, Lina Doktorand lina.birgersson@bioenv.gu.se
Björnsson, Björn Thrandur Seniorforskare thrandur.bjornsson@bioenv.gu.se
Blomqvist, Donald Forskare 031-786 3460 donald.blomqvist@bioenv.gu.se
Book, Frida Doktorand 031-786 2911 frida.book@bioenv.gu.se
Bornmalm, Lennart Universitetslektor 031-786 2844 lennart.bornmalm@marine.gu.se
Bour, Agathe Postdoktor agathe.bour@bioenv.gu.se
Broberg, Malin Doktorand malin.broberg@bioenv.gu.se
Burns, Gavin Philip Doktorand/​projektass gavin.philip.burns@gu.se
Cangren, Patrik Doktorand patrik.cangren@bioenv.gu.se
Carillo, Juan David Postdoktor juan.david.carillo@gu.se
Carney Almroth, Bethanie Universitetslektor 031-786 3673 bethanie.carney@bioenv.gu.se
Ceder, Malin Administrativ chef, inst malin.ceder@bioenv.gu.se
Celander, Malin Professor 031-786 3693 malin.celander@bioenv.gu.se
Chazot, Nicolas Forskare nicolas.chazot@bioenv.gu.se
Cheregi, Otilia Forskare otilia.cheregi@bioenv.gu.se
Clarke, Adrian K Professor 031-786 2502 adrian.clarke@bioenv.gu.se
Corcoll Cornet, Natàlia Forskarassistent 031-786 4807 natalia.corcoll@gu.se
Costa-Pierce, Barry Professor, gäst barry.costa-pierce@bioenv.gu.se
Dahl, Åslög Forskare 031-786 2664 aslog.dahl@bioenv.gu.se
Dahllöf, Ingela Professor 031-786 9333 ingela.dahllof@bioenv.gu.se
Daun, Robert Forskningsingenjör 031-786 2654 robert.daun@bioenv.gu.se
Deyanova, Diana Forskare 031-786 9509 diana.deyanova@bioenv.gu.se
Dodson, Jenna Forskare, biträdande 031-786 3657 jenna.dodson@bioenv.gu.se
Duarte, Camila Doktorandanställning 031-786 3890 camila.duarte@bioenv.gu.se
Dukic Marinkov, Emilija Doktorand emilija.dukic@bioenv.gu.se
Dupont, Sam Universitetslektor 031-786 9531 sam.dupont@bioenv.gu.se
Dusenge, Mirindi Eric Eu-postdoc (marie curiestip) mirindi.eric.dusenge@bioenv.gu.se
Dérer, Patrícia Júlia Forskare, biträdande patricia.derer@bioenv.gu.se
Egardt, Jenny Forskningsingenjör 031-786 2935 jenny.egardt@bioenv.gu.se
Ekström, Andreas Forskare 031-786 4030 andreas.ekstrom@bioenv.gu.se

Visar 1 - 50 av 150

Visar 2051 - 2060 av 2066

2012

Comparison of Population Level and Individual Level Endpoints To Evaluate Ecological Risk of Chemicals
Niklas Hanson, John D. Stark
Environmental Science & Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Replication in aquatic biology: The result is often pseudoreplication
Mikko Nikinmaa, Malin C. Celander, Ron Tjeerdema
Aquatic Toxicology, Artikel i övriga tidskrifter 2012
Artikel i övriga tidskrifter

Updated stomatal flux and flux-effect models for wheat for quantifying effects of ozone on grain yield, grain mass and protein yield
Ludger Grünhage, Håkan Pleijel, G. Mills, Jürgen Bender, Helena Danielsson et al.
Environmental Pollution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unravelling soil fungal communities from different Mediterranean land-use backgrounds
Alberto Orgiazzi, Erica Lumini, R. Henrik Nilsson, Mariangela Girlanda, Alfredo Vizzini et al.
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nuclear ribosomal internal transcribed spacer (ITS) region as a universal DNA barcode marker for Fungi
CL Schoch, KA Seifert, S Huhndorf, Vincent Robert, JL Spouge et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Screening for leaf-associated endophytes in the genus Psychotria (Rubiaceae)
Benny Lemaire, Claes Persson
FEMS Microbiology Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Metabolic energy demand and food utilization of the hydrothermal vent crab Xenograpsus testudinatus (Crustacea: Brachyura)
Marian Hu
Aquatic Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2051 - 2060 av 2066

Sidansvarig: Sven Toresson|Sidan uppdaterades: 2017-11-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?