Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för biologi och miljövetenskap

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för biologi och miljövetenskap
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18 A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18, 413 90 Göteborg

Webbplats: www.bioenv.gu.se
Epost: bioenv@bioenv.gu.se

Prefekt: Henrik Aronsson

Om enheten

Vid Institutionen för Biologi och Miljövetenskap bedrivs forskning och utbildning inom alla delar av biologi och miljövetenskap. På institutionen arbetar ca 140 personer, varav drygt hälften är forskare och lärare, och övriga relativt jämt fördelade mellan teknisk/administrativ personal och forskarstuderande.

Institutionen är lokaliserad på tre olika ställen: i Botanhuset i anslutning till Göteborgs botaniska trädgård, på Zoologen på Medicinareberget samt på Kristinebergs forskningsstation i Fiskebäckskil.

Läs mer om institutionens organisation

Läs mer om vår forskning

Läs mer om våra utbildningar

Senaste publikationer

Hepatitis E virus genotype 3 strains and a plethora of other viruses detected in raw and still in tap water.
Hao Wang, Inger Kjellberg, Per Sikora, Henrik Rydberg, Magnus Lindh et al.
Water research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In silico based screening of WRKY genes for identifying functional genes regulated by WRKY under salt stress
Sameer Hassan, Johanna Lethin, Rasmus Blomberg, Hesam Mousavi, Henrik Aronsson
Computational Biology and Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Socially induced stress and behavioural inhibition in response to angling exposure in rainbow trout
Magnus L. Wallerius, A. Grans, Barbara Koeck, David Berger, Erik Sandblom et al.
Fisheries Management and Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Can ' t beat the heat? Importance of cardiac control and coronary perfusion for heat tolerance in rainbow trout
Andreas Ekström, A. Grans, Erik Sandblom
Journal of Comparative Physiology B-Biochemical Systems and Environmental Physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Museums and cradles of diversity are geographically coincident for narrowly distributed Neotropical snakes
Josué Azevedo, Thaís Guedes, C. D. Nogueira, P. Passos, R. J. Sawaya et al.
Ecography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Species delimitation in Amblyosyllis (Annelida, Syllidae)
M. T. Aguado, M. Capa, D. Lago-Barcia, J. Gil, Fredrik Pleijel et al.
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Immunsuppression of aquatic organisms exposed to elevated levels of manganese: From global to molecular perspective.
Bodil Hernroth, Helena Tassidis, Susanne Pihl Baden
Developmental and Comparative Immunology, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Towards a moss sclerophylly continuum: Evolutionary history, water chemistry and climate control traits of hygrophytic mosses
M. Fernandez-Martinez, F. Berloso, J. Corbera, J. Garcia-Porta, Ferran Sayol et al.
Functional Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fungal functional ecology: bringing a trait-based approach to plant-associated fungi.
Amy E Zanne, Kessy Abarenkov, Michelle E Afkhami, Carlos A Aguilar-Trigueros, Scott Bates et al.
Biological reviews of the Cambridge Philosophical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 153

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson, Marie Universitetslektor 031-786 3752 marie.adamsson@bioenv.gu.se
Alvord, Charlotte Doktorand 031-786 3674 charlotte.alvord@bioenv.gu.se
Andermann, Tobias Doktorand tobias.andermann@bioenv.gu.se
Andersson, Malte Professor emeritus 031-786 3695 Malte.Andersson@zool.gu.se
Andersson, Mats Utbildningshandläggare 031-786 2688 mats.andersson@bioenv.gu.se
Andersson, Staffan Professor 031-786 3647 staffan.andersson@bioenv.gu.se
Ansebo, Anna Forskningsingenjör 031-786 3655 anna.ansebo@bioenv.gu.se
Antonelli, Alexandre Professor 031-786 2557 alexandre.antonelli@bioenv.gu.se
Arestides Ferreira Da Silva, Willian Talvane Forskare willian.silva@bioenv.gu.se
Aronsson, Heléne Projektsamordnare helene.aronsson@bioenv.gu.se
Aronsson, Henrik Professor, Prefekt 031-786 4802 henrik.aronsson@bioenv.gu.se
Arrhenius, Åsa Forskningsingenjör 1.e 031-786 2625 asa.arrhenius@bioenv.gu.se
Asker, Noomi Forskare 031-786 3685 noomi.asker@bioenv.gu.se
Asmonaite, Giedre Doktorand giedre.asmonaite@bioenv.gu.se
Axelsson, Michael Professor 031-786 3689 michael.axelsson@bioenv.gu.se
Backhaus, Thomas Professor 031-786 2734 thomas.backhaus@bioenv.gu.se
Bacon, Christine Forskarassistent 031-786 5167 christine.bacon@bioenv.gu.se
Batorowicz, Ewa Institutionsadministratör ewa.batorowicz@bioenv.gu.se
Bererhi, Badreddine Doktorand badreddine.bererhi@bioenv.gu.se
Birgersson, Lina Doktorand lina.birgersson@bioenv.gu.se
Bjorkman, Anne Universitetslektor 031-786 2547 anne.bjorkman@bioenv.gu.se
Björnsson, Björn Thrandur Seniorforskare 031-786 3691 thrandur.bjornsson@bioenv.gu.se
Blomqvist, Donald Forskare 031-786 3460 donald.blomqvist@bioenv.gu.se
Book, Frida Doktorand 031-786 2911 frida.book@bioenv.gu.se
Bornmalm, Lennart Universitetslektor 031-786 2844 lennart.bornmalm@marine.gu.se
Bottagisio, Elio Forskningsbiträde elio.bottagisio@gu.se
Bour, Agathe Postdoktor agathe.bour@bioenv.gu.se
Broberg, Malin Doktorand malin.broberg@bioenv.gu.se
Brookman-Amissah, Marianne Doktorand marianne.brookman-amissah@bioenv.gu.se
Burns, Gavin Philip Doktorand/​projektass gavin.philip.burns@gu.se
Cangren, Patrik Doktorand patrik.cangren@bioenv.gu.se
Carillo, Juan David Postdoktor juan.david.carillo@gu.se
Carney Almroth, Bethanie Universitetslektor 031-786 3673 bethanie.carney@bioenv.gu.se
Ceder, Malin Administrativ chef, inst malin.ceder@bioenv.gu.se
Celander, Malin Professor 031-786 3693 malin.celander@bioenv.gu.se
Cervin, Linnea Forskningsbiträde linnea.cervin@bioenv.gu.se
Cheregi, Otilia Forskare otilia.cheregi@bioenv.gu.se
Clarke, Adrian K Professor 031-786 2502 adrian.clarke@bioenv.gu.se
Corcoll Cornet, Natàlia Forskarassistent 031-786 4807 natalia.corcoll@gu.se
Costa-Pierce, Barry Professor, gäst barry.costa-pierce@bioenv.gu.se
Dahl, Åslög Forskare 031-786 2664 aslog.dahl@bioenv.gu.se
Dahllöf, Ingela Professor 031-786 9333 ingela.dahllof@bioenv.gu.se
Daun, Robert Forskningsingenjör 031-786 2654 robert.daun@bioenv.gu.se
Deyanova, Diana Forskare 031-786 9509 diana.deyanova@bioenv.gu.se
Dodson, Jenna Forskare, biträdande 031-786 3657 jenna.dodson@bioenv.gu.se
Duarte, Camila Doktorandanställning 031-786 3890 camila.duarte@bioenv.gu.se
Dukic Marinkov, Emilija Doktorand emilija.dukic@bioenv.gu.se
Dupont, Sam Universitetslektor 031-786 9531 sam.dupont@bioenv.gu.se
Dusenge, Mirindi Eric Eu-postdoc (marie curiestip) mirindi.eric.dusenge@bioenv.gu.se
Egardt, Jenny Forskningsingenjör 031-786 2935 jenny.egardt@bioenv.gu.se

Visar 1 - 50 av 153

Visar 2101 - 2105 av 2105

2012

Katatopygia gen. n., a monophyletic branch segregated from Boletina (Diptera, Mycetophilidae)
Svante Martinsson, Jostein Kjærandsen
ZooKeys, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Zooplankton as transformers: Fatty acid content and conversion from seston to benthos
Peter Tiselius, Benni Winding Hansen, Danilo Calliari
2012 Ocean Science meeting, Salt Lake City, USA, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2012
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Fatty acid transformation in zooplankton: from seston to benthos
Peter Tiselius, Benni Winding Hansen, Danilo Calliari
Marine Ecology Progress Series, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term warming effects on carbon and nitrogen dynamics in tundra soils
Robert G. Björk, Mats P. Björkman, Alf Ekblad, Sarah C. Elmendorf, Gregory H.R. Henry et al.
20th Anniversary ITEX Workshop, El Paso, USA, 17–21 January 2012, Poster (konferens) 2012
Poster (konferens)

Visar 2101 - 2105 av 2105

Sidansvarig: Sven Toresson|Sidan uppdaterades: 2017-11-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?